Blachodachówka – dobry pomysł na każdy dach!

Strona główna » Blog » Blachodachówka – dobry pomysł na każdy dach!

Blachodachówka – dobry pomysł na każdy dach!

Blachodachówka, czyli nowoczesne pokrycie dachowe wykonane z ocynkowanej blachy, to jedno z najpopularniejszych obecnie rozwiązań wykorzystywanych w dekarstwie. Powodem niewątpliwie są liczne zalety tego materiału, dzięki którym można go zastosować niemal wszędzie.

Blachodachówka - nowoczesna, ale jak tradycyjna

Tym, co wyróżnia blachodachówkę od innych pokryć dachowych wykonanych z blachy jest jej wygląd, bardzo podobny do tradycyjnej dachówki ceramicznej, która jest jednak o wiele droższa i nie dla wszystkich dostępna. Zapewne z racji tego podobieństwa, blachodachówka jest tak często wybierana przez właścicieli domów, pragnących mieć dach nawiązujący do tradycji, ale tańszy i nowoczesny. Dodatkowo, blachodachówka wyróżnia się tym, że jest to materiał stosunkowo lekki, w związku, z czym doskonale nadaje się np. na dachy starych, remontowanych domów, których konstrukcja nie udźwignęłaby cięższego pokrycia, jakim jest np. dachówka ceramiczna lub betonowa.

Jaki dach – taka blachodachówka

Warto wiedzieć, że blachodachówka sprzedawana jest w postaci arkuszy lub paneli. O co w tym chodzi i po co stosuje się taki zabieg? Różnica polega na tym, że arkusze są długimi na kilka metrów pasami o szerokości ok. metra. Są docinane na konkretny wymiar i charakteryzują się tym, że stosunkowo łatwo się je układa. Panele natomiast, to po prostu blachodachówka pocięta na mniejsze kawałki.

W jakiej formie, zatem kupić pokrycie na swój dach? Zależy to właśnie od samego dachu, a konkretnie od tego czy jest bardzo skomplikowany (dużo załamań), czy prosty np. dwupołaciowy. W pierwszym przypadku lepiej kupić blachodachówkę w panelach, gdyż będzie się ją wygodniej układać i dopasowywać do nieregularnych kształtów oraz uniknie się niepotrzebnych strat materiału. Przy dachach prostych i dużych najlepiej sprawdzą się arkusze, a ich ułożenie na poszyciu nie nastręczy problemów.

Do wyboru, do koloru!

Decydując się na pokrycie dachowe z blachodachówki, możemy wybierać spośród wielu dostępnych wzorów naśladujących zarówno klasyczną dachówkę esówkę jak i bardziej nowoczesne dachówki zakładkowe. Jeszcze bardziej urozmaicona jest oferta kolorystyczna, gdyż producenci oferują naprawdę szeroki wachlarz barw do wyboru. Blachodachówka daje, zatem niemal nieograniczone możliwości w zakresie aranżacji własnego dachu, który według uznania możemy upodobnić do tych, jakie posiadają okoliczne domy lub wręcz przeciwnie spowodować, aby wyróżniał się spośród dachów sąsiadów.

Profesjonalnie ułożona blachodachówka na lata

Choć dachy z blachodachówki są bardzo wytrzymałe i trwałe, żeby podtrzymać te parametry warto poszukać sprawdzonych fachowców, którzy nie tylko dobrze ją ułożą, ale zadbają też o odpowiednią izolację akustyczną, gdyż niestety wadą blachodachówki jest fakt, że jest powodem sporego hałasu podczas opadów deszczu.

Profesjonalne usługi dekarskie oraz krycie dachów w Białymstoku i okolicach oferuje firma „Dachy Białystok” zajmująca się zarówno nowymi realizacjami jak i remontami, i wymianą pokryć dachowych.


Jun 28, 2018