Rynny Białystok

Strona główna » Rynny

Odprowadzenie wody deszczowej oraz topniejącego śniegu z powierzchni dachu to główne zadanie rynien. Pozwalają one zatem chronić pokrycia dachowe przed wpływem opadów, a także zabezpieczają ściany przed powstawaniem zacieków. Odpowiednio dobrane i prawidłowo zamocowane stanowią nieodłączny element systemu odwadniającego, stosowanego na domach i budynkach użytkowych.

Solidne rynny – aby woda nie czyniła szkód

W skład systemu orynnowania wchodzą pozioma rynna, czyli półotwarta rura, najczęściej o półkolistym przekroju, zwrócona otwartą częścią ku górze, a także rura spustowa mocowana pionowo, do której uchodzi woda z rynny poziomej i spływa na ziemię lub do przygotowanej wcześniej studzienki. Prawidłowo dobrane i zamocowane systemy rynien są szczelne oraz funkcjonalne i nie wymagają częstych napraw ani konserwacji.

montaż rynien przez wprawnego dekarzaSpośród popularnych systemów montujemy takie, które sprawdzają się przy zmiennej pogodzie i znacznych różnicach temperatur, charakterystycznych dla klimatu Polski. Rozbieżności w poszczególnych modelach obejmują:

  • materiał wykonania – w naszej ofercie znajdują się rynny stalowe oraz PCV. Okres gwarancyjny producenta jest dłuższy; natomiast oba surowce są odporne, trwale i estetyczne;
  • kształt – zazwyczaj półkolisty lub półeliptyczny, ale spotkać można także rynny o przekroju trapezu lub prostokąta. Wszystkie przystosowane są do prawidłowego odprowadzania wody oraz utrzymują jej ciężar;
  • rozmiar – standardowo średnica wynosi 10-20cm, przy czym najwęższe sprawdzą się wyłącznie w przypadku małych dachów. Dachy duże, wielospadowe lub kaskadowe są wskazaniem do położeniem szerszych rynien;
  • kolorystykę – pcv barwione jest w masie na etapie produkcji, natomiast rynny stalowe na warstwie antykorozyjnej mają ocynkowanie i powłokę farby naniesionej proszkowo poprzez nakładanie naelektryzowanych cząsteczek koloru za pomocą specjalnego pistoletu.

Planując wymianę orynnowania lub montaż nowego podczas budowy domu, zapoznaj się z możliwościami, jakie daje nowoczesne dekarstwo.

Montaż rynien w kilku słowach

Do prawidłowego zamocowania rynny konieczne są akcesoria, które pozwolą przeprowadzić montaż bez ryzyka uszkodzenia konstrukcji budynku oraz późniejszych problemów z jej użytkowaniem. Niezbędne są więc haki mocowane do ściany, deski okapowej lub specjalnie przygotowanej podrynnowej konstrukcji.

Łączenia scalane są, w zależności od materiału, za pomocą lutowania, klejenia lub na specjalne zatrzaski, a w przypadku konstrukcji kilkuczęściowych konieczne jest użycie specyficznych łączników. Prawidłowe zamocowanie całego systemu rynnowego gwarantuje jego szczelność oraz stabilność, które są sztandarowymi właściwościami takich konstrukcji.

Białostoczanie wybierają profesjonalne montowane rynny

Proponujemy zarówno rozwiązania do prostych dachów jednospadowych, jak również wielopołaciowych oraz z lukarnami. Przy tych bardziej skomplikowanych architektonicznie precyzyjny dobór rynien jest konieczny do prawidłowego odprowadzania wody oraz po to, by na długo zachować estetykę całej budowli. Szeroka gama kształtów oraz wymiarów, które dopasowujemy indywidualnie do naszych realizacji sprawiają, że nasze usługi na terenie Białegostoku są chętnie wybierane przez kolejnych zleceniodawców.