Blacha trapezowa czy dachówka ceramiczna? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pokrycia dachowego

Strona główna » Blog » Blacha trapezowa czy dachówka ceramiczna? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pokrycia dachowego

Blacha trapezowa czy dachówka ceramiczna? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pokrycia dachowego

Wybór pokrycia dachowego, to jeden z trudniejszych etapów budowy domu, z którym musi sobie poradzić inwestor. Trzeba podjąć wiele ważnych decyzji dotyczących chociażby koloru przyszłego dachu, materiału, z którego zostanie wykonany, ekipy fachowych dekarzy, a przede wszystkim stawić czoła kosztom, które niezależnie od wyboru konkretnego pokrycia stanowią spory wydatek. Wśród szerokiej oferty pokryć dachowych, przyjrzymy się dwóm dość skrajnym materiałom, które różnią się pomiędzy sobą wieloma właściwościami. Mimo tego albo może właśnie dlatego można się zastanawiać, które pokrycie wybrać: blachę trapezową czy dachówkę ceramiczną?

Po pierwsze: cena

Patrząc głównie na cenę 1m² dachówki ceramicznej i blachy trapezowej, nie ma wątpliwości, że dachówka jest na pewno droższą opcją. Podobnie w przypadku kosztu montażu – pokrycie wykonane z blachy trapezowej zdecydowanie mniej obciąży nasz budżet, chociażby ze względu na fakt, że dachówka jest stosunkowo ciężka i wymaga zbudowania bardziej wytrzymałej więźby dachowej, co automatycznie podwyższa koszty jej konstrukcji.

Po drugie: trwałość i odporność na warunki atmosferyczne

Trudno znaleźć materiał mogący konkurować z trwałością dachówek ceramicznych. Najlepszym dowodem są pięknie zachowane dachy na starych kamienicach, czy innych zabytkowych obiektach. Jednak blacha trapezowa również jest dość trwałym i odpornym pokryciem, a ponadto nie wchłania wilgoci, więc nie zmienia swojego ciężaru, dzięki czemu można jej używać do krycia dachów o lżejszej konstrukcji więźby dachowej.

Po trzecie: charakter domu i kształt dachu

Dachówki ceramiczne najlepiej prezentują się na dachach domów i rezydencji tradycyjnych utrzymanych w wiejskim klimacie, natomiast blacha trapezowa dobrze komponuje się z budownictwem nowoczesnym. Ponadto najlepiej układać ją na dachach płaskich lub o stosunkowo niewielkim kącie nachylenia oraz mało skomplikowanych. Do dachów o większym kącie nachylenia, z dużą ilością płaszczyzn, lukarnami i innymi ozdobnikami lepiej wykorzystać dachówkę.

Po czwarte: dźwiękoszczelność

Blacha trapezowa w przeciwieństwie do dachówki ceramicznej, niestety nie tłumi dobrze dźwięków.  Jest to najbardziej uciążliwe podczas opadów deszczu i gradu, które są słyszalne dla mieszkańców poddasza, dlatego decydując się na ten rodzaj pokrycia dachowego, dobrze jest pomyśleć o odpowiedniej izolacji akustycznej.

Blacha trapezowa, dachówka i inne pokrycia dachowe na Podlasiu

Pokrycie dachu blachą trapezową jak i dachówką czy blachodachówką w Białymstoku można zlecić firmie „Dachy Białystok” specjalizującej się w szeroko pojętych usługach dekarskich. Jeśli nie wiesz, na jaki typ pokrycia się zdecydować, pracownicy na pewno dokładnie przedstawią wszystkie wady i zalety różnych rozwiązań, dzięki czemu podjęcie decyzji będzie łatwiejsze i poparte fachową wiedzą. Dach wybiera się na lata, a często na całe życie, dlatego warto zasięgnąć porady specjalistów.

Jun 7, 2018