Więcej światła na poddaszu, czyli kilka faktów o oknach dachowych

Strona główna » Blog » Więcej światła na poddaszu, czyli kilka faktów o oknach dachowych

Więcej światła na poddaszu, czyli kilka faktów o oknach dachowych

Mieszkanie lub pokój na poddaszu to marzenie niejednej osoby. Takie miejsca, umiejętnie zaaranżowane emanują swoistym nastrojem, kojarzą się z przytulnością i ciepłem domowego ogniska. Niektórzy, podążając za marzeniami i skupiając się całkowicie na stworzeniu klimatycznego gniazdka, zapominają o tym, że mieszkanie na poddaszu oprócz tego, że przytulne, przede wszystkim powinno być funkcjonalne. W tego typu pomieszczenia trzeba zazwyczaj włożyć dużo więcej pracy niż w standardowe i odpowiednio zaprojektować wszystkie elementy, aby urocze skosy nie stały się kiedyś przyczyną dyskomfortu. Dotyczy to na pewno funkcjonalnego projektu kuchni, dobrania dopasowanych mebli, a przede wszystkim zapewnienia dostatecznego dopływu światła słonecznego, które jest niezbędne w każdym mieszkaniu. Z tą ostatnią kwestą wiąże się konieczność wybrania odpowiednich okien dachowych, które nie tylko dostarczą dużo światła, ale będą też wygodne w obsłudze i użytkowaniu.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze okien dachowych?

Na rynku istnieje wiele firm oferujących różne modele okien dachowych i naprawdę jest, w czym wybierać. Warto jednak wiedzieć, jakie cechy trzeba brać pod uwagę, żeby okna spełniały swoją funkcję i były idealnie dopasowane do naszego poddasza.

Wybierając okna dachowe, warto wiedzieć, że:

  • Najlepiej, gdy okno umieszczone jest na wysokości 120 cm od podłogi, gdyż wtedy po pierwsze można łatwo dosięgnąć do klamki, która umieszczona jest w dolnej części okna, a po drugie taki montaż zapewnia maksymalny widok dla osoby przebywającej wewnątrz pomieszczenia,
  • W zależności od tego, na jakiej wysokości znajdzie się planowane okno, dobiera się konkretny model. I tak, jeśli będzie ono stosunkowo wysoko, najlepiej zdecydować się na okno obrotowe, a w przypadku niżej umieszczonego okna sprawdzi się model uchylno – obrotowy,
  • Jeśli dom posiada wysoką ścianę kolankową (pionowa ściana tuz pod dachem), dobrze jest zdecydować się na tzw. okno kolankowe składające się z okna dachowego połączonego z drugim zamontowanym w pionowej ścianie. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i daje zdecydowanie więcej światła,
  • Jeśli dach charakteryzuje się niskim kątem nachylenia, warto wybrać dłuższe okno, aby wpuszczało więcej światła i zapewniało lepszy widok.

Jak można zasłonić okna dachowe?

Choć okna dachowe montujemy głównie po to, by dostarczyć odpowiednią ilość naturalnego światła na poddasze, to czasem ostre słońce zmusza nas, żeby jednak czymś go przysłonić. Jest to na pewno bardziej skomplikowane niż w przypadku klasycznych okien, jednak możliwe. Firmy dekoratorskie proponują różnego rodzaju zasłony do okien dachowych, nieodbiegające właściwie od tych przewidzianych do zwykłych okien, poza specjalnymi systemami, dzięki którym przylegają do odchylonej od pionu powierzchni. I tak, oprócz klasycznych rolet i żaluzji, możemy zaopatrzyć się również w firany lub zasłony montowane na dwóch karniszach (dolnym i górnym) oraz rolety rzymskie. Wszystko zależy od naszych preferencji i upodobań.

Czas na montaż

Niezależnie od tego, czy budujemy dom od podstaw czy remontujemy, montaż okien dachowych najlepiej powierzyć doświadczonym fachowcom z branży dekarskiej, aby w przyszłości nie mieć problemów wynikających z braku profesjonalizmu. W Białymstoku okna dachowe montuje firma oferująca szeroki zakres usług dekarskich „Dachy Białystok”.

Jun 18, 2018