Membrany dachowe

Strona główna » Akcesoria » Membrany dachowe

Membrany dachowe są ważnym elementem w strukturze dachu. Kilkuwarstwowa mata kładziona na więźbie dachowej pod konstrukcję łat i kontrłat ma wiele właściwości wpływających na prawidłowe funkcjonowanie dachu oraz komfort mieszkańców i użytkowników budynku. Jest alternatywą dla sztywnego poszycia dachu.

Jak wybór membran dachowych wpływa na efektywność dachówek?

Dawniej jako uszczelnienie dachu montowane były warstwy izolacyjne z desek i papy lub specjalnych warstw płyt drewnopochodnych. Obecnie znacznie częściej wybierane są specjalistyczne membrany dachowe, zwane także folią dachową, które są łatwiejsze w układaniu, a pod kątem funkcjonalności nie ustępują swoim poprzednikom.

montaż membrany dachowej przez fachowcaZwracanie uwagi na istotne kwestie oraz odpowiednio dobrane parametry pozwolą idealnie doszczelnić Twój dach. Ważne, aby warstwa izolacyjna była:

  • łatwa w montażu – krótki czas układania folii to także szybsze ułożenie kolejnych warstw dachu oraz zakończenie realizacji i możliwość bezpiecznego zamieszkania,
  • szczelna – nie pozwala przeniknąć wilgoci, chroniąc tym samym krokwie przez niszczeniem, a także zabezpiecza warstwy, takie jak izolacyjna wełna mineralna,
  • uniwersalna – sprawdza się na dachach o dowolnym kącie nachylenia, a także jako podkład pod różne dachówki i blachodachówki,
  • termoizolacyjna – zapobiega nadmiernemu przenikaniu ciepła na zewnątrz budynku, chroni również przed nadmiernym przegrzewaniem jego wnętrza od strony dachu,
  • wytrzymała – istotna jest zarówno odporność na uszkodzenia mechaniczne podczas układania, jak też w całym okresie użytkowania dachu,
  • dobrana indywidualnie – w zależności od Twoich potrzeb oraz od konstrukcji dachu, może to być warstwa tradycyjna lub o dodatkowych właściwościach ochronnych.


Pokrycia dachowe wspomagane od spodu warstwą wysokiej klasy izolacji to połączenie, które jest standardem w usługach dekarskich ze względu na swoją użyteczność. Taka kombinacja warstw będzie niezawodna przy odpowiednim montażu i bezpiecznym użytkowaniu.

Czego jeszcze można się spodziewać po solidnych membranach dachowych?

Solidna powłoka membrany sprawia, że możesz liczyć na oszczędności dotyczące zarówno ogrzewania pomieszczeń w sezonie grzewczym, jak również ich chłodzenia latem za pomocą wszelkich klimatyzatorów. Dzięki zaawansowanym technologiom produkcji oraz łączeniu wysokiej jakości materiałów, współczesne powłoki izolacyjne mogą odbić ponad 80% promieni słonecznych i obniżyć o kilka stopni temperaturę na poddaszu.

Dach wystawiony jest na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych oraz skrajnych temperatur, dlatego położona warstwa membranowa powinna być odporna nawet w przedziale od -45ºC do powyżej 90ºC. Warto wybierać produkty o wysokiej gramaturze, ale jednocześnie zwracać uwagę na to, czy grubość maty nie wpływa na ograniczenie jej paroprzepuszczalności lub wodoszczelności. Korzystne wartości poszczególnych parametrów to podstawa solidnych membran.

Od więźby do membran dachowych i pokrycia

Membrany dachowe są warstwą pośrednią pomiędzy więźbą a dachówkami lub innym wykończeniem dachu. Nasza firma realizuje kompletne zlecenia, włączając w to konstrukcję więźby dachowej na nowych budynkach lub wymianę dotychczasowej. Przy układaniu kolejnych warstw, w tym membran dachowych, działamy precyzyjnie i sprawnie.

Bazując na długoletnim doświadczeniu przy licznych realizacjach na terenie Białegostoku, mamy stały dostęp do profesjonalnych materiałów wykończeniowych oraz dekarskich, które wpływają na jakość efektu końcowego. Kontaktując się z nami zyskasz pewność, że ułożenie, izolacja oraz wykończenie dachu mogą przebiec zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.