Wyłaz strychowy

Strona główna » Okna dachowe » Wyłaz strychowy

Wyłaz strychowy brzmi nieco archaicznie ale oznacza bardzo funkcjonalne rozwiązanie dotyczące także współczesnego dekarstwa. Za pomocą wyłazu można tak zmodernizować strych, aby ułatwić wszelkie prace związane z pokryciem dachowym, a także kominiarskie oraz instalatorskie. Jest to przejście, które pozwala uczynić strych bardziej bezpiecznym dla użytkownika.

Dlaczego z wyłazem strychowym dom będzie kompletny?

Strych od poddasza różni się tym, że nie jest przestrzenią mieszkalną. Służy zazwyczaj jako schowek, pralnia albo suszarnia, a często nie spełnia żadnej dodatkowej funkcji poza odpowiednim wentylowaniem budynku. Pomieszczeń tych nie można przystosować do celów mieszkalnych bez podnoszenia konstrukcji dachu oraz innych zaawansowanych działań.

segmentowy wyłaz strychowyPrzejściem z domu na strych jest właśnie wyłaz strychowy, czyli klapa w suficie oraz prowadząca do niej drabina, które mogą być:

  • segmentowe – najpopularniejszy rodzaj schodów w tego typu konstrukcjach. Rozłożona drabinka pozwala dojść do wyłazu, natomiast złożona chowa się zupełnie w suficie z korzyścią dla estetyki wnętrza.
  • nożycowe – również składane, dodatkowo z możliwością domontowania jednego lub kilku stopni. Metalowa konstrukcja jest zazwyczaj malowana proszkowo, co wpływa na jej trwałość również podczas częstego użytkowania,
  • stacjonarne – dobre rozwiązanie w dużych pomieszczeniach, gdzie taka konstrukcja będzie stanowiła element wyposażenia wnętrza. Wysokiej klasy materiały oraz możliwość ich doboru do ogólnej aranżacji to komfort dla każdego estety.


Wejście na strych będzie znacznie bardziej bezpieczne za sprawą dodatkowych zabezpieczeń antypoślizgowych na poszczególne stopnie, a także poręczy, które ułatwią przemieszczanie się na drabinie. Istotnym udogodnieniem jest także sam wyłaz, który powinien być łatwy w otwieraniu i zamykaniu, bez ryzyka uszkodzenia sufitu.

A może okno wyłazowe? Alternatywa dla wyłazów strychowych do ogrzewanych pomieszczeń

Poszerzeniem oferty dotyczącej dachów i okien dachowych są także okna wyłazowe. Ich stosowanie zalecane jest na poddaszach użytkowych oraz nieużytkowych, pod warunkiem, że są ogrzewane. Taka droga wydostania się na dach jest stosowana, gdy zamontowanie tradycyjnych systemów okiennych mogłoby nadmiernie obciążyć konstrukcję dachu lub wiązałoby się z koniecznością zdjęcia znacznej części pokrycia dachowego.

W przeciwieństwie do wyłazów strychowych, zwieńczeniem okien wyłazowych są szyby. Cechują się one wzmocnioną odpornością, mogą udźwignąć ciężar dorosłej osoby. Funkcją takich systemów jest umożliwienie wyjścia na dach, głównie w celu przeprowadzenia napraw dekarskich, zamontowania anten oraz usprawnienia prac kominiarskich. Wzmocnione blachy wokół wyłazu także są dodatkowo przygotowane, aby nie ulec uszkodzeniu pod ciężarem człowieka.

Poddasze kompletne z wyłazem strychowym u naszych białostockich klientów

Klasyczne wyłazy strychowe oparte na schodach i klapie do poddasza zdobyły zaufanie wielu użytkowników. Już na etapie projektowania domu warto o ten element uzupełnić dostosowanie wnętrz do potrzeb użytkowników. Można także dobrać odpowiednie okna dla wyłazów dachowych, które doświetlą ciemne pomieszczenia.

Jeżeli mieszkasz w Białymstoku i chcesz zmodernizować swój dom lub inny budynek, skontaktuj się z nami. Zaproponujemy korzystne rozwiązania dopasowane indywidualnie do Twoich potrzeb. Obce są nam schematy, a współpraca z wiodącymi producentami daje szeroki wybór możliwości, które uzupełniamy naszym długoletnim doświadczeniem montażowym.