Dom z duszą, czyli niekonwencjonalne akcesoria dachowe

Strona główna » Blog » Dom z duszą, czyli niekonwencjonalne akcesoria dachowe

Dom z duszą, czyli niekonwencjonalne akcesoria dachowe

Istnieją różne domy. Jedne są kwintesencją współczesnych trendów architektonicznych i pochwałą nowoczesności, inne wyraźnie dryfują w stronę stylu rustykalnego, a kolejne po prostu wpisują się w ogólny krajobraz i nie wyróżniają niczym szczególnym. Zazwyczaj jednak, większość właścicieli, dla których własny dom często jest spełnieniem marzeń chcą, aby ich dom był szczególny i jedyny w swoim rodzaju. Próbują to osiągnąć różnymi metodami, a ich wyobraźnia jest nieograniczona. Bywają domy w nietypowych kolorach, bądź z bajkowymi wieżyczkami, są też porośnięte winoroślą lub otoczone malowniczym ogrodem. Sposobów na wyróżnienie swojego domostwa jest chyba tyle ilu właścicieli. Jednym z rzadziej stosowanych, ale ciekawym pomysłem jest wykorzystanie pewnego rodzaju akcesoriów dachowych, jakim są ozdoby dachowe.

Perełki wśród akcesoriów dachowych

Ozdoby dachowe to niewątpliwie najmniej użyteczne, ale i najbardziej efektowne elementy z kategorii akcesoriów dachowych. Z reguły nie pełnią żadnej funkcji praktycznej, a ich celem jest nadanie niepowtarzalnego charakteru i upiększenie dachu, a co za tym idzie właściwie całego domu. Dzięki temu budynek staje się rozpoznawalny i unikatowy. Różnego rodzaju ozdoby dachowe stosowano od wieków i często przypisywano im walory magiczne. Wierzono, że chronią mieszkańców i przynoszą im szczęście. Oczywiście, dziś raczej nikt nie wierzy w takie zabobony, jednak ozdabianie dachów ma swoich zwolenników. Można je porównać z dyskretną biżuterią będącą uzupełnieniem stroju, gdyż podobnie jak jubilerskie drobiazgi stanowią charakterystyczne wykończenie budowli.

Rodzaje ozdób dachowych

Wybór dostępnych na rynku ozdób dachowych jest naprawdę spory i zróżnicowany. Wykonywane są głównie z gliny lub miedzi postarzanej. Często są to unikatowe, małe dzieła sztuki wykonywane ręcznie przez uzdolnionych rzemieślników. W zależności od upodobań można się zdecydować na figurki zwierząt, kominiarzy, szpice czy wskaźniki kierunku wiatru. Osobną kategorią są tzw. wodorzygacze, czyli ozdobne zakończenia rur spustowych, przez które odprowadzana jest woda. Nawiązują do tradycji umieszczania takich elementów na katedrach, zamkach czy kamienicach i zazwyczaj mają postać fantastycznych stworów takich jak smoki czy gryfy.

Decydując się na zamontowanie na dachu ozdoby, warto wybrać taką, która będzie pasowała do rodzaju budowli lub charakteryzowała jej mieszkańców. Wiadomo, że element ten kupowany jest na okres wielu lat, dlatego trzeba go wybrać rozważnie.

Akcesoria dachowe to nie tylko ozdoby

Ozdoby dachowe to niewielka, ale za to urzekająca część bogatej oferty akcesoriów dachowych oferowanych przez firmy z branży dekarskiej. Pozostałe pełnią funkcje typowo użytkowe, chroniąc dach przed wilgocią i śniegiem, doświetlając ciemne poddasza czy wspomagając montaż poszczególnych elementów pokrycia dachowego. Chcąc zakupić tego typu akcesoria dachowe w Białymstoku jak np. świetliki dachowe czy wkręty do blachy warto udać się do firmy dekarskiej „Dachy Białystok”.

May 17, 2018