Klasa i trwałość, czyli dachówka ceramiczna

Strona główna » Blog » Klasa i trwałość, czyli dachówka ceramiczna

Klasa i trwałość, czyli dachówka ceramiczna

Jak wygląda dachówka ceramiczna, wie na pewno każdy. Natykamy się na nią niemal wszędzie – na starych kamienicach, prywatnych domach czy zabytkowych kościołach i zamkach. Trudno jej się oprzeć, gdyż budowle z dachami pokrytymi tym materiałem zazwyczaj są niezwykle malownicze i przywodzą na myśl same pozytywne skojarzenia. W różnych zakątkach świata istnieją wręcz miasteczka, które słyną z bajkowych, czerwonych dachów, co z pewnością napędza ruch turystyczny w tych rejonach.

Z czego jest zrobiona?

Dachówka ceramiczna zrobiona jest ze 100% naturalnego materiału, jakim jest glina. Tak jest już od czasów starożytnych, gdyż dachówka ma długą historię. Oczywiście proces produkcji na przestrzeni wieków ewoluował, jednak surowiec pozostał niezmienny. Podobnie jak sposób jej utrwalania przy użyciu wysokiej temperatury w specjalnie skonstruowanych do tego celu piecach. Trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach przesyconych chemią i toksynami, pokrycie domu dachem z najbardziej naturalnego materiału jest bardzo kuszące. Jeśli dodać do tego niezwykłe walory dekoracyjne takiego rozwiązania, nie dziwi fakt, że dachówka mimo upływu lat i wysokiej ceny niezmiennie cieszy się dużym powodzeniem.

Zalety i wady dachówki ceramicznej

Przed podjęciem decyzji związanej z wyborem pokrycia dachowego, każdy na pewno analizuje wszystkie wady i zalety poszczególnych materiałów. Jeśli chodzi o dachówkę ceramiczną, trudno tak naprawdę wskazać jej najważniejsze zalety, gdyż ma ich naprawdę sporo.

Najważniejsze z nich, które mogą interesować inwestorów, to:

  • Dachówką można kryć dachy o nachyleniu pomiędzy 10 a 900, a szczególnie dobrze sprawdza się na dachach o skomplikowanym kształcie,
  • Jest ognioodporna,
  • Charakteryzuje się dużą wytrzymałością na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz trwałością,
  • Jest produktem w 100% ekologicznym,
  • Posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz bardzo dobrze tłumi dźwięki,
  • Jest estetyczna, uniwersalna, zawsze modna i elegancka.


Oczywiście, ten rodzaj pokrycia dachowego ma też wady. Przede wszystkim jest to wysoki koszt, na który nie każdy może sobie pozwolić oraz fakt, że dachówki ceramiczne są ciężkie i niestety nie każda konstrukcja dachu temu podoła. Ponadto z racji porowatej powierzchni i naturalnego surowca są one bardziej niż inne materiały narażone na porost mchem i glonami, więc wymagają zintensyfikowanych zabiegów konserwacyjnych.

Dachówka ceramiczna i inne pokrycia dachowe w Białymstoku

Jeśli marzy ci się uroczy domek z dachem pokrytym kolorową dachówką ceramiczną w Białymstoku lub okolicach i poszukujesz fachowych specjalistów z dziedziny dekarstwa, zapoznaj się z ofertą firmy „Dachy Białystok”. Pracownicy na pewno posłużą fachową pomocą i doradzą wybór odpowiedniego pokrycia dachu oraz niezbędnych akcesoriów. Usługi dekarskie w Białymstoku to kompleksowa obsługa w zakresie doboru niezbędnych materiałów i akcesoriów dachowych oraz budowy funkcjonalnego, trwałego i estetycznego dachu.


May 28, 2018