Akcesoria dachowe – mało widoczne, ale bardzo ważne

Strona główna » Blog » Akcesoria dachowe – mało widoczne, ale bardzo ważne

Akcesoria dachowe – mało widoczne, ale bardzo ważne

Zdarza się, że patrząc na jakiś dom, w pierwszym momencie zwracamy uwagę przede wszystkim na dach, który wyróżnia się na tle innych. Powodem może być nietypowy kolor, niekonwencjonalny kształt czy też pokrycie wykonane np. ze strzechy. Posiadanie takiego domu daje niewątpliwie poczucie wyjątkowości, jednak, aby dach oprócz walorów estetycznych spełniał dobrze swoją podstawową funkcję użytkową, musi być przede wszystkim szczelny, ciepły i trwały. Aby tak się stało, do jego budowy wykorzystuje się szereg różnego rodzaju akcesoriów dachowych, których często nawet nie widać, ale bez nich dach byłby tylko niewiele wartą ozdobą.

Ukryte akcesoria dachowe

Spora część akcesoriów dachowych jest kompletnie niewidoczna z zewnątrz, jednak bez nich stworzenie dachu na miarę dzisiejszych wymagań byłoby wręcz niemożliwe. Ponieważ trudno wymienić wszystkie elementy niezbędne podczas budowy dachu, skupimy się na tych najpopularniejszych.

Należą do nich:

  • Taśmy kalenicowe zabezpieczające wylot powietrza w kalenicy przed wilgocią,
  • Membrany dachowe stanowiące barierę dla nawiewanej wody deszczowej i śniegu,
  • Folie dachowe chroniące przed wnikaniem pary,
  • Taśmy kominowe pełniące funkcję uszczelniającą,
  • Zestawy odgromowe,
  • Kratki wentylacyjne,
  • Wkręty dachowe i uszczelki.

Większe i widoczne akcesoria dachowe

Niektóre z akcesoriów jak np. włazy dachowe, ławy i stopnie kominiarskie montowane są na połaciach dachu i czasem widać je nawet z poziomu ziemi. Są one niezbędne np. do ułatwienia komunikacji dachowej, gdyż jak wiadomo na każdy dach czasami trzeba się wspiąć w celu wykonania prac kominiarskich, konserwacyjnych lub naprawczych. Inną kategorią są świetliki dachowe montowane w celu doświetlenia ciemnych pomieszczeń na poddaszu i doprowadzenia w te miejsca naturalnego światła.

Akcesoria dachowe kontra zima

Specjaliści dekarstwa znaleźli również sposób na walkę z zalegającym na dachach śniegiem, który topniejąc i osuwając się nagle, może nie tylko uszkodzić elementy dachu, ale przede wszystkim stanowi realne zagrożenie dla osób przebywających w bezpośredniej okolicy domu. Aby temu zapobiec, na dachach o kącie nachylenie od 10 do 90O montuje się różnego rodzaju zabezpieczenia mające na celu zatrzymanie lub zwolnienie tempa zsuwania się pokrywy śnieżnej. Są to drabinki i płotki przeciwśniegowe, śniegołapy i rozbijacze śniegu. Dobór tych akcesoriów zależy od lokalizacji domu i panującego klimatu, z którym wiążą się mniej lub bardziej intensywne opady śniegu.

Dach od początku do końca

Wybierając firmę, która ma skonstruować tak ważny element domu, jakim jest dach, warto poszukać takiej, która zajmie się nim kompleksowo i zadba o dobór odpowiednich akcesoriów dachowych. W województwie podlaskim takie usługi oferuje firma „Dachy Białystok”, gwarantując, że każdy wykonany przez nią dach, będzie też wyposażony we wszystkie niezbędne elementy dodatkowe. Wszystko, począwszy od membran, a skończywszy na świetlikach dachowych kupisz w Białymstoku.

maj 7, 2018