Pamiętaj, że o rynny trzeba dbać i regularnie sprawdzać ich stan!

Strona główna » Blog » Pamiętaj, że o rynny trzeba dbać i regularnie sprawdzać ich stan!

 Pamiętaj, że o rynny trzeba dbać i regularnie sprawdzać ich stan!


System orynnowania
 to nieodzowny element każdego dachu, pełniący niezwykle ważną funkcję ochronną elewacji budynku. Rynek oferuje szeroki wachlarz rynien, które różnią się pomiędzy sobą zarówno wyglądem, jak i materiałem, z którego zostały wykonane. Każdy inwestor budujący lub remontujący dom musi wybrać odpowiednie rynny i rury spustowe, które nie tylko będą się dobrze prezentować i współgrać z elewacją i dachówką, ale przede wszystkim będą skutecznie odprowadzać wodę deszczową i tę, która powstanie z topiącego się śniegu zalegającego na dachu.

Jak dbać o rynny?

Każdy właściciel domu wie, że jego posiadanie wiąże się nie tylko z przyjemnością i komfortem, ale również z ogromem pracy, którą trzeba systematycznie wykonywać, aby utrzymać go w odpowiednim stanie. Okresowej konserwacji podlegają zarówno elementy wewnętrzne domu jak i te, które znajdują się na zewnątrz i są narażone na szkodliwe działanie zmieniających się warunków atmosferycznych. System orynnowania jest szczególnie wystawiony na kaprysy pogody, dlatego nie wolno zapominać o tym, że, aby służył nam przez długie lata, trzeba o niego odpowiednio zadbać.

W tym celu należy:

  • Dwa razy w roku (najlepiej późną jesienią i wczesną wiosną) czyścić rynny i rury spustowe,
  • Okresowo sprawdzać szczelność rynien i systemy mocowania,
  • Na bieżąco naprawiać wszelkie uszkodzenia np. uszczelnić bądź załatać dziury i przecieki, zlikwidować i zabezpieczyć ewentualne plamy rdzy, poprawić poluzowane rynajzy i obejmy czy wymienić zużyte elementy na nowe.

Czyszczenie rynien nie jest takie trudne

Czyszczenie systemu orynnowania jest podstawową czynnością konserwacyjną, która w miarę regularnie przeprowadzana zapewni sprawne odprowadzanie wody z dachu i unikniecie problemów związanych z zalewaną elewacją budynku. Charakterystyczne dla naszego klimatu zmieniające się pory roku powodują, że w rynnach mogą zalegać opadłe liście, szyszki oraz gałęzie z pobliskich drzew, które skutecznie mogą zatamować drożność i przepustowość całego systemu.

Dlatego, zwłaszcza po okresie jesiennym należy się ich pozbyć za pomocą plastikowej szczotki, a mniejsze zanieczyszczenia typu piasek czy igliwie można po prostu odkurzyć lub usunąć wodą tłoczoną pod wysokim ciśnieniem. Z kolei po zimie, problemem okazuje się zalegający w rynnie śnieg, który topniejąc może spowodować przelewanie się wody i zalanie elewacji budynku. Taką pokrywę śnieżną również dobrze jest usunąć, a najlepiej pomyśleć o zamontowaniu elektrycznej instalacji antyoblodzeniowej.

Dobre i systematycznie konserwowane rynny będą służyć przez długie lata

Gwarancją bezawaryjnego działania systemu orynnowania jest zakup odpowiednich rynien dobrej jakości, które będą prawidłowo dobrane i zamontowane, a właściciel zadba o regularne czyszczenie i przeglądy. Inwestorzy poszukujący solidnych rynien stalowych lub pcv w Białymstoku i okolicach mogą skorzystać z szerokiej gamy produktów oferowanych przez doświadczoną firmę z branży dekarskiej „Dachy Białystok”.

 

mar 27, 2018