Dekarstwo – rzemiosło znane od wieków

Strona główna » Blog » Dekarstwo – rzemiosło znane od wieków

Dekarstwo – rzemiosło znane od wieków

Na przestrzeni wieków, człowiek dokonywał kolejnych odkryć i nieustająco zmieniał świat. Niektóre wynalazki zrewolucjonizowały historię, całkowicie zmieniając życie całych społeczeństw i wprowadzając nowe nawyki. Również dziś, niemal na naszych oczach dochodzi do spektakularnych odkryć wpływających na styl i komfort życia. Niektóre osiągnięcia człowieka są jednak znane od wieków i dzięki nieustającemu ulepszaniu służą nam do dziś. Do takich wynalazków należy niewątpliwie umiejętność tworzenia dachów pokrywających ludzkie siedziby, czyli dekarstwo.

Skąd się wzięła nazwa „dekarstwo”?

Słowo „dekarstwo” pochodzi od nazwy rzemieślnika zajmującego się układaniem dachu. W języku niemieckim mówiło się o nim „decker” od specjalnej konstrukcji dachu, która pojawiła się pod koniec XIX wieku, a polegała na kryciu dachu targaną słomą, która następnie była przykrywana gałęziami. Jednak nawet w odległych czasach, gdy jeszcze nie nazwano sztuki układania dachów, była ona znana pod każdą szerokością geograficzną, gdyż posiadanie przysłowiowego „dachu nad głową” jest jedną z podstawowych, choć często nieuświadamianych potrzeb człowieka.

Od jaskini do dachówki

Nasi najstarsi przodkowie nie zaprzątali sobie głowy problemem dachu, gdyż ich domem były zazwyczaj naturalne jaskinie zapewniające schronienie przed dzikimi zwierzętami i niepogodą. Z czasem jednak, człowiek postanowił wyjść z jaskiń, co zrodziło potrzebę stworzenia bezpiecznego i w miarę ciepłego miejsca do życia. I tak nastały kolejno czasy budowanych z gałęzi szałasów pokrywanych np. trawą lub skórami zwierzęcymi, a następnie ziemianek ze skośnym dachem lub takim, który sięgał do ziemi by wreszcie skończyć na klasycznej formie domu znanej do dziś, a składającej się ze ścian nakrytych dachem.

Dachówka, która jest chyba najbardziej kojarzonym elementem dachu pojawiła się już w starożytnym Rzymie i stała się popularna w całym rejonie Morza Śródziemnego. Do dziś zwiedzając malownicze zakątki śródziemnomorskich państw da się zauważyć przywiązanie do tego typu pokrycia dachu, co na pewno nie tylko dodaje uroku małym miasteczkom, ale również doskonale sprawdza się w tamtejszym klimacie.

Współczesne dekarstwo

Postęp w technikach konstruowania dachów oraz materiałów, które są do tego używane jest naprawdę imponujący, a osiągnięcia dekarstwa możemy zaobserwować podziwiając budynki z różnych epok, które często zaskakują złożonością formy i gabarytami.

Dziś remontując lub budując dom, mamy ogromne możliwości w zakresie wyboru pokryć dachowych, świetlików czy okien, dzięki czemu możemy stworzyć dom na miarę naszych marzeń. Aby to się udało warto dobrze wybrać wykonawcę, który profesjonalnie i zgodnie ze sztuką budowlaną wykona komfortowy, elegancki i ciepły dach, który będzie nam służył przez lata. Osoby poszukujące firmy zajmującej się kryciem dachu i usługami dekarskimi w Białymstoku i okolicach mogą skorzystać z oferty przedsiębiorstwa „Dachy Białystok” posiadającego wieloletnie doświadczenie w branży dekarskiej.

mar 27, 2018