Jak chronić okna dachowe – 7 istotnych porad

Strona główna » Blog » Jak chronić okna dachowe – 7 istotnych porad

Jak chronić okna dachowe – 7 istotnych porad

Porządne okna dachowe stworzone są z trwałych materiałów użytych zarówno do budowy profilu, jak też w postaci pakietów szybowych, natomiast ich trwałość można przedłużyć za pomocą odpowiedniej pielęgnacji oraz konserwacji. Do regularnych działań wystarczą podstawowe środki, natomiast w przypadku gruntownego odświeżania i renowacji sprawdzą się te bardziej zaawansowane.

Od zwykłego mycia okien dachowych po ich gruntowne czyszczenie

Sposoby utrzymania systemów okiennych w dobrym stanie są podobne zarówno dla okien dachowych PCV, jak i drewnianych.

1. Regularne mycie

Podstawą jest umycie ram wilgotną szmatką bez użycia detergentów, albo z pomocą delikatnego płynu, jeżeli zabrudzenia tego wymagają. Szyby także zazwyczaj wystarczy umyć z użyciem wody, a następnie ostrożnie wytrzeć. Nie ścieraj kurzu na sucho, ponieważ jest to przyczyną zarysowań.

2. Unikanie zawilgocenia

Należy korzystać z nawiewników lub opcji uchylenia okna, aby nadmiar pary powstały podczas gotowania w kuchni lub korzystania z gorącej wody w łazience nie miał zbyt długo kontaktu z profilem i szybą. Zapobiega się w ten sposób odkształceniom i trwałym zawilgoceniom.

3. Likwidacja drobnych uszkodzeń

Niewielkie rysy na profilach PCV przetrzyj drobnym papierem ściernym, wygładź miękką polerką, następnie użyj specjalnego środka do pielęgnacji tworzyw sztucznych. W oknach drewnianych małe uszkodzenia także usunie papier ścierny, a całość zabezpieczy preparat do pielęgnacji i ochrony drewna.

4. Konserwacja ram okiennych

Okna starzeją się wolno za sprawą środków zabezpieczających, stosowanych podczas produkcji i profile plastikowe nie wymagają konserwacji ram, a okucia wystarczy raz w roku dokładnie oczyścić oraz naoliwić. Ramy drewniane należy impregnować odpowiednim preparatem 2-3 razy w roku.

5. Prawidłowa eksploatacja okuć

Zawiasy, zamki oraz klamki okien dachowych należy utrzymywać w czystości i użytkować zgodnie z przeznaczeniem. Warto pamiętać, że klamka w określonej pozycji pozwala jedynie na uchylenie, a nie pełne otwarcie okna, dlatego nie należy się z nią mocować.

6. Dbanie o uszczelki okienne

Zanieczyszczenia na uszczelkach w ramie okna należy niezwłocznie usuwać, zawilgocenia osuszać, natomiast zbyt twarde lub pozbawione elastyczności uszczelki trzeba wymienić w całości. Wskazaniem do wymiany są też jakiekolwiek trwałe uszkodzenia.

7. Zabezpieczenie okien podczas remontów

Wystarczy specjalna folia lub taśmy zabezpieczające, aby ochronić całe okno wraz z ościeżnicą przed zachlapaniem farbą albo innymi trudnymi do usunięcia substancjami. Należy także uważać, aby nie uszkodzić ramy i szyby ostrymi narzędziami.

Okna dachowe dłużej w dobrym stanie

Kupując systemy okienne, wybierasz jakość oraz bezpieczeństwo dla swojego domu, natomiast o trwałość tych cech trzeba dbać we własnym zakresie. Wystarczą podstawowe działania, aby urok okien dachowych przetrwał wszystkie zmiany na poddaszu i został ponadczasowy. Czyste i odpowiednio zabezpieczone okna, to najlepsza ozdoba dachowych połaci.

Kolejny wpis- Blacha na rąbek – nieco mniej standardowe panele dachowe, naświetli, czym są panele dachowe na rąbek. Ich prostota i klasa mogą odmienić Twój dach!

wrz 5, 2016