Rywalizacja niezbyt zacięta, czyli rynny stalowe kontra PCV

Strona główna » Blog » Rywalizacja niezbyt zacięta, czyli rynny stalowe kontra PCV

Rywalizacja niezbyt zacięta, czyli rynny stalowe kontra PCV

Odpowiednio dobrane surowce i produkcja na światowym poziomie sprawia, że rynny cenionych polskich producentów to połączenie jakości oraz elegancji. Wybierając odpowiednie dla swojego domu lub innego budynku z pewnością spotkasz się z szerokim asortymentem. Wybór między rynnami PCV i stalowymi wystarczy, aby mógł powstać solidny system orynnowania.

Dlaczego dobór rynien nie zawsze jest oczywisty?

Obecnie cena nie ma już tak dużego znaczenia, jak kilka lat temu, ponieważ różnice w cenach są znacznie mniejsze, zwłaszcza przy dużej inwestycji i konieczności zakupu bardziej rozbudowanego systemu rynien. Warto zatem zwrócić uwagę na inne elementy, które są równie ważne i wprowadzają różnice w tych dwóch orynnowaniach.

Cechy charakterystyczne konstrukcji to przede wszystkim:

  • trwałość – nie dotyczy wyłącznie gwarancji lecz również faktycznego okresu bezproblemowego użytkowania. Szacunkowo może to być nawet 50 lat dla rynien stalowych i 30 dla PCV,
  • odporność na uszkodzenia – odpowiednia grubość blachy powoduje mniejszą podatność na odkształcanie i możliwość wyklepania takich uszkodzeń, natomiast tworzywo sztuczne wysokiej jakości nie rysuje się i z przyczyn oczywistych nie zostanie dotknięte korozją,
  • kondycja w skrajnych temperaturach – stal z natury dobrze znosi mrozy i silne nasłonecznienie, natomiast plastik wymaga odpowiednich składników zabezpieczających w masie, o co dbają rzetelni producenci,
  • łatwość montażu – podobna w obu przypadkach, natomiast różnica dotyczy cięcia elementów i jeżeli zachodzi taka potrzeba, do stali należy użyć specjalistycznych narzędzi lub urządzeń. Sam montaż to podobny czas pracy, natomiast w złączkach PCV nie stosuje się lutowania,
  • funkcjonalność – oba systemy orynnowania będą równie skuteczne, jeżeli zostaną indywidualnie do Twoich potrzeb.Zanim zaczniesz szukać samodzielnie, zasięgnij dachowej porady dekarza.

Ograniczony zostaje także problem z konserwacją rynien, ponieważ nowoczesne surowce i powłoki radzą sobie ze szkodliwym wpływem otoczenia, bez blaknięcia, kruszenia się, czy odprysków.

Różnice w wyglądzie rynien stalowych i PCV

Stal ma bardziej szlachetny wygląd, a gdy jest barwiona, to także farbami i preparatami, które ten styl utrwalają. Ze względu na różne kolory elewacji oraz pokryć dachowych możesz zatem wybrać rynny, które idealnie wkomponują się w plan Twojego domu. Metalizowana powłoka zewnętrzna to najczęściej farba poliuretanowa, doskonale kryjąca, o trwałej kolorystyce. Zapewnia ona wysoką stabilność kolorów.

Barwienie polichlorku winylu, czyli tworzywa sztucznego, odbywa się na etapie powstawania surowca poprzez barwienie w masie. Twarde, ale jednocześnie wystarczająco elastyczne PCV, może mniej lub bardziej odbiegać wyglądem od orynnowania stalowego. Producent i jego zaplecze techniczne oraz park maszynowy to główne wytyczne, ale istotne są także dodatkowe bezbarwne warstwy nawierzchniowe, takie jak akryl, który zwiększa połysk tworzywa.

Kolejny wpis będzie o udogodnieniach w oknach dachowych. Ta dziedzina nie znosi próżni i stale proponuje nowe rozwiązania. Zapraszamy wkrótce!

sie 22, 2016