Dobierz rynny idealne dla swojego dachu

Strona główna » Blog » Dobierz rynny idealne dla swojego dachu

Dobierz rynny idealne dla swojego dachu

Najprostsza sytuacja to taka, gdy dach jest dwuspadowy, bez lukarn i dodatkowych elementów połaci. Współczesne dekarstwo natomiast zna wiele realizacji, gdzie dachy znacznie odbiegają wyglądem od tych z dawnych czasów, zwłaszcza ze względu na duży metraż samego budynku. Odpowiednio dobrane rynny zbiorą i odprowadzą wodę z każdego dachu, wystarczy prawidłowy montaż zgodnie z ich przeznaczeniem.

Rynny na dach dwupołaciowy mniejszy i większy

Norma, jaką można zastosować, aby uzyskać dobry efekt to rozmieszczenie rur spustowych w odstępach 12-20 m. Zatem gdy dach ma 10 m długości, jedna rura spustowa w zupełności wystarczy. Jeżeli natomiast długość okapu wynosi 25 metrów, należy zastosować dwie rury, ponieważ przy obfitych opadach deszczu woda może przelewać się w rynnach i uszkodzić elewację.

Zależnie od wielkości dachu należy dobrać także średnicę rynien oraz rur spustowych. Systemy orynnowania to zazwyczaj kompletne rozwiązania, dlatego w przypadku ich zakupu możesz mieć pewność, że producent zadbał o dopasowanie wszystkich elementów tak, aby po zmontowaniu oraz zamocowaniu radziły sobie jako całość z odprowadzaniem wody. Dla niewielkich domów i budynków wystarczające mogą być rury o średnicy 15 cm, dla większych – 20 cm.

Rynny na dachy wielopołaciowe – więcej i z dodatkami

Wiedząc, jak dokładnie zachowuje się woda w rynnach, można lepiej rozplanować ich ułożenie oraz liczbę odpływów. Dachy wielopołaciowe wymagają dodatkowych narożników rynnowych, a ponieważ woda przed narożnikami nieco wyhamowuje, potrzebne są dodatkowe pionowe rury, które sprawnie odprowadzą nadmiar wody. Zdarzyć się może zatem, że budynek o dużej powierzchni, z wielopołaciwym dachem, należy wyposażyć w orynnowanie nawet z czterema rurami spustowymi.

Prawidłowa praca tak złożonego systemu, ale także tych prostszych, zależy głównie od:

  • optymalnie dobranej liczby rynien i rur – pierwsza wytyczna, która decyduje o tym, czy po ulewach nie będzie uszkodzeń elewacji,
  • połączeń elementów – szczelność rynien i rur spustowych zależy od staranności producenta, ale też od prawidłowego zamontowania opasek, obejm i zaślepek,
  • dylatacji – kurczenie się i rozciąganie materiału pod wpływem skrajnych temperatur wymaga zamontowania dylatacji, czyli elementów o określonym stopniu elastyczności,
  • odpowiedniego montażu – złączenie wszystkich części oraz zamocowanie ich do dachu i ścian wymaga wprawy popartej doświadczeniem.

Kwestia osobnych rynien dotyczy także lukarn, czyli nadbudówek z oknem, wystających poza obręb poddasza. Jeżeli woda podczas opadów moczy elewację i może pozostawiać na niej zacieki, potrzebna będzie specjalna niewielka rynna.

Gama rynien od PCV po domieszki tytanu

Ze względu na planowany koszt inwestycji, możesz wybrać rynny odpowiednie dla swojego domu. Najbezpieczniej jest w klimacie umiarkowanym, bez drastycznie niskich i wysokich temperatur, natomiast i na takie zagrożenia jest sposób – domieszka metali szlachetnych, zwłaszcza tytanu. Rynny PCV również spełnią swoje zadanie, powinny być tylko dokładnie połączone.

Wkrótce napiszemy więcej o rynnach PCV w porównaniu z ich stalowym odpowiednikiem. Kolejny wpis niedługo, zapraszamy do odwiedzania bloga i przeczytania artykułu: Rywalizacja niezbyt zacięta, czyli rynny stalowe kontra PCV.

sie 14, 2016