Najprostsza sytuacja to taka, gdy dach jest dwuspadowy, bez lukarn i dodatkowych elementów połaci. Współczesne dekarstwo natomiast zna wiele realizacji, gdzie dachy znacznie odbiegają wyglądem od tych z dawnych czasów, zwłaszcza ze względu na duży metraż samego budynku. Odpowiednio dobrane rynny zbiorą i odprowadzą wodę z każdego dachu, wystarczy prawidłowy montaż zgodnie z ich przeznaczeniem.
Norma, jaką można zastosować, aby uzyskać dobry efekt to rozmieszczenie rur spustowych w odstępach 12-20 m. Zatem gdy dach ma 10 m długości, jedna rura spustowa w zupełności wystarczy. Jeżeli natomiast długość okapu wynosi 25 metrów, należy zastosować dwie rury, ponieważ przy obfitych opadach deszczu woda może przelewać się w rynnach i uszkodzić elewację.
Zależnie od wielkości dachu należy dobrać także średnicę rynien oraz rur spustowych. Systemy orynnowania to zazwyczaj kompletne rozwiązania, dlatego w przypadku ich zakupu możesz mieć pewność, że producent zadbał o dopasowanie wszystkich elementów tak, aby po zmontowaniu oraz zamocowaniu radziły sobie jako całość z odprowadzaniem wody. Dla niewielkich domów i budynków wystarczające mogą być rury o średnicy 15 cm, dla większych – 20 cm.
Wiedząc, jak dokładnie zachowuje się woda w rynnach, można lepiej rozplanować ich ułożenie oraz liczbę odpływów. Dachy wielopołaciowe wymagają dodatkowych narożników rynnowych, a ponieważ woda przed narożnikami nieco wyhamowuje, potrzebne są dodatkowe pionowe rury, które sprawnie odprowadzą nadmiar wody. Zdarzyć się może zatem, że budynek o dużej powierzchni, z wielopołaciwym dachem, należy wyposażyć w orynnowanie nawet z czterema rurami spustowymi.
Prawidłowa praca tak złożonego systemu, ale także tych prostszych, zależy głównie od:
Kwestia osobnych rynien dotyczy także lukarn, czyli nadbudówek z oknem, wystających poza obręb poddasza. Jeżeli woda podczas opadów moczy elewację i może pozostawiać na niej zacieki, potrzebna będzie specjalna niewielka rynna.
Ze względu na planowany koszt inwestycji, możesz wybrać rynny odpowiednie dla swojego domu. Najbezpieczniej jest w klimacie umiarkowanym, bez drastycznie niskich i wysokich temperatur, natomiast i na takie zagrożenia jest sposób – domieszka metali szlachetnych, zwłaszcza tytanu. Rynny PCV również spełnią swoje zadanie, powinny być tylko dokładnie połączone.
Wkrótce napiszemy więcej o rynnach PCV w porównaniu z ich stalowym odpowiednikiem. Kolejny wpis niedługo, zapraszamy do odwiedzania bloga i przeczytania artykułu: Rywalizacja niezbyt zacięta, czyli rynny stalowe kontra PCV.