Membrany dachowe XXI wieku i ich innowacyjne właściwości

Strona główna » Blog » Membrany dachowe XXI wieku i ich innowacyjne właściwości

Membrany dachowe XXI wieku i ich innowacyjne właściwości

Zwykłe właściwości izolacyjne to już zdecydowanie zbyt mało. Teraz Twój dach może być odpowiednio zabezpieczony, a przy okazji wzbogacić się o cechy, które nie sposób było osiągnąć wcześniej, gdy membrany dachowe przypominały bardziej arkusze folii niż nowoczesne wielofunkcyjne okrywy. Dachy znacznie na tym zyskały.

Brak ograniczeń w membranach dachowych – teraz to możliwe

Nowoczesna technologia produkcji oraz materiały użyte w produkcji membran dachowych sprawiają, że gotowy produkt jest znacznie bardziej wszechstronny niż jego wcześniejsze odpowiedniki. Membrana to nie jest już zwykła mata, lecz specjalistyczna warstwa, wpływająca na klasę dachu.

Główne atuty nowoczesnych rozwiązań w membranach to:

  • uniwersalność – możliwość zastosowania na dachach płaskich oraz spadzistych, a także nad pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi,
  • hydroizolacja – wysoki współczynnik ochrony przed wilgocią sprawia, że skutki opadów nie będą odczuwalne na poddaszu ani w innych częściach domu,
  • paroprzepuszczalność – odpowiednia wentylacja to także klucz do utrzymania dachu w dobrym stanie. Ważne, aby odpowiednio odprowadzać parę z wnętrz,
  • wysoka górna i dolna wytrzymałość na temperatury – dotyczy to wartości niespotykanych w Polsce, na przykład 70ºC na słońcu i -40ºC podczas mrozów,
  • stabilność – odporne na zrywanie oraz uszkodzenia mechaniczne, co dodatkowo znacznie usprawnia montaż i skraca czas układania membrany na więźbie,
  • odporność UV – wystawiona na działanie promieni słonecznych może mieć trwałość równą nawet 6 miesięcy. Później należy niezwłocznie zamontować pokrycie.

Folię trzeba kłaść na drewno więźby, gdy jest ono suche, czyli gdy wyschnie po ewentualnych opadach lub nałożeniu dowolnych preparatów. Suche styki obu powierzchni pozwolą uniknąć szkodliwych procesów charakterystycznych dla wilgoci, takich jak proces gnicia. Przestrzegając zaleceń producenta zyskujesz większą szansę na nowoczesny i solidny dach.

Nie zdejmuj pokrycia, membrany dachowe kładzie się też od wewnątrz

Jeżeli nie chcesz lub nie możesz zdemontować całych połaci dachówek albo blachodachówki, a Twój dach potrzebuje nowej izolacji, z pomocą ponownie przychodzi innowacyjny system stosowany przez dekarzy. Jest to możliwość rozpięcia dachowych membran od wewnątrz, czyli pod więźbą dachową.

Membrana rozpięta od strony poddasza i zamocowana przy pomocy specjalnych listew spełni swoje zadanie pod warunkiem, że będzie warstwą o dobrych parametrach izolacyjnych. Wtedy nawet ulewne deszcze lub duża wilgoć z gotowania w kuchni nie obniżą drastycznie właściwości ochronnych materiału i staną się dla niego obojętne.

Ekonomiczne i proste w montażu membrany na Twój dach

Dodatkowa warstwa izolacji pomiędzy więźbą a dachówkami to warunek prawidłowego działania dachu, dlatego warto znaleźć typ uznanego producenta w korzystnej cenie. Obecnie także membrany dachowe spoza najwyższej półki mają innowacyjne właściwości, znacznie przewyższające Twoje oczekiwania.

Następnym razem przeczytasz tutaj o tym, jak znaleźć solidnego dekarza. Dach to poważna sprawa, dlatego warto wybrać specjalistę.

lip 25, 2016