Dachówka ceramiczna i cementowa jako przedstawicielki cięższego kalibru

Strona główna » Blog » Dachówka ceramiczna i cementowa jako przedstawicielki cięższego kalibru

Dachówka ceramiczna i cementowa jako przedstawicielki cięższego kalibru

Bezpieczne dachy to obecnie ważne zagadnienie, ponieważ coraz częściej występujące burze i inne gwałtowne zawirowania w pogodzie sprawiają, że pokrycia dachowe muszą spełniać wyższe wymogi. Krótko mówiąc, im trudniejsza do zerwania przez wiatr powierzchnia, tym domownicy będą bezpieczniejsi. Wybierz zatem spośród wielu modeli dachówki ceramicznej lub cementowej, aby maksymalnie chronić swój dach.

Przedwieczna historia ceramicznej dachówki

To pokrycie dachowe znane jest od czasów Imperium Rzymskiego. Było dobrem niemal luksusowym, dlatego układano je głównie na świątyniach oraz pałacach. Dziś także sprawiają, że dach nabiera szlachetnego wyglądu. Glinę na dachówki selekcjonuje się i miesza ze szlachetnymi dodatkami. W zależności od producenta może to być kwarc, mączka ceglana lub inne składniki. Proces kształtowania odbywa się w identycznych formach, gdzie każda dachówka otrzymuje precyzyjnie określony kształt. Następnie zostaje wysuszona i wypalona oraz pokryta impregnatami lub farbą o dodatkowych właściwościach. Kolor może być uzyskany także poprzez barwienie gliny w masie.

Nieco młodsza przedstawicielka gatunku – dachówka cementowa

Zastosowanie cementu do pokryć dachowych to dosyć nowe zjawisko w porównaniu z ceramiką. 105 lat temu, w roku 1911, pojawiły się pierwsze wzmianki w prospektach budowlanych i od tamtego czasu segment nieustannie się rozwija. Barwiona masa cementowa po uformowaniu sezonowana jest w specjalnych komorach, a następnie malowana, jeżeli kolor ma być inny od pierwotnego. Potrzeba odpowiednich proporcji oraz piasku o określonych właściwościach, aby każda dachówka była trwała i estetyczna. Dachówki w ostatecznym kształcie nie odbiegają wizualnie od ceramicznych, a mogą wpłynąć na obniżenie kosztów pokrycia dachu.

Dlaczego warto wybrać dachówkę ceramiczną albo cementową

Takie pokrycia dachowe są wyjątkowo trwałe. Producenci zapewniają o okresie żywotności sięgającym 70-100 lat, co przy obecnym sposobie zarządzania domem oraz mniej powszechnym zjawisku mieszkających w jednym domu rodzin wielopokoleniowych, w zupełności wystarczy Tobie i Twoim najbliższym. Odpowiednio zaimpregnowana dachówka ceramiczna lub cementowa nie porośnie mchem, dlatego dach może zawsze wyglądać idealnie.

Nie można jednak pominąć faktu, że takie pokrycia dachowe są ciężkie, dlatego więźba dachowa powinna być odpowiednio mocna lub wzmocniona przez dekarza. Wszelkie spróchniałe belki i legary, procesy gnicia lub uszkodzenia mechaniczne wykluczają dach i konieczne jest przeprowadzenie prac. Po działaniach naprawczo- konstrukcyjnych można przystąpić do układania dachówek, które za sprawą specjalnych zamków lub zatrzasków montuje się szybko i sprawnie.

Piękny dach w nowoczesnym wydaniu

Tradycyjne materiały do krycia dachów zyskały nowy wymiar i są niezwykle funkcjonalne. W przypadku uszkodzenia pojedynczego elementu można go wymienić bez zdejmowania całej połaci, a cała konstrukcja jest tak trwała, że stawi opór najgwałtowniejszej wichurze. Takie dachówki wyprzedzają swoje czasy.

A co może nowoczesna membrana dachowa? Zapraszamy do czytania w kolejnym wpisie.

lip 18, 2016