Dachówki bitumiczne – poznaj zalety elastycznych pokryć dachowych

Strona główna » Blog » Dachówki bitumiczne – poznaj zalety elastycznych pokryć dachowych

Dachówki bitumiczne – poznaj zalety elastycznych pokryć dachowych

Na dachu wyglądają tak, że można być przekonanym o ich twardości. Wizualnie nie odbiegają od dachówek lub blachodachówki. To jedna z zalet dachówek bitumicznych, czyli elastycznego materiału, który stanowi alternatywę dla innych dzisiejszych rozwiązań. Wystarczy dobrać wzór i kolor, aby cieszyć się odnowionym wizerunkiem całego domu.

Miękkie pokrycie z dachówek bitumicznych i twarde dowody na funkcjonalność dachu

Źródłem zalet tego materiału jest jego budowa. Włókno szklane stanowiące środek dachówkowych mat, chroni je przed fałdowaniem. Górna i dolna powierzchnia każdej płyty dachowej pokrywana jest powłoką bitumiczną, a następnie granulatem mineralnym o unikalnych właściwościach. Od spodu nanosi się warstwę zapobiegającą klejeniu się gontów do siebie po ich spakowaniu, później montowane są taśmy uszczelniające. Wyprasowane i schłodzone arkusze zostają pocięte pod odpowiedni wymiar, spakowane i magazynowane.

Każdy z tych etapów dodatkowo sprawia, że dachówki bitumiczne zyskują określone właściwości. Są między innymi:

  • ognioodporne – wysokiej klasy stabilizatory mineralne zawarte w powłoce bitumicznej mają wysoki stopień odporności na ogień, a tym samym na wysokie temperatury i żar słońca,
  • niewrażliwe na pogodę – najtrudniejsze warunki atmosferyczne również nie są problemem. Bitum doskonale sobie z nimi radzi, nie odbarwiając się i nie odkształcając,
  • odporne na wilgoć - długotrwałe opady oraz wilgotne powietrze to próby, które te dachówki przejdą z powodzeniem. Wilgoć nie dostanie się pod pokrycie dachu,
  • ciche – biegające po dachu gołębie lub intensywny deszcz albo grad nie będą odbijać się echem wewnątrz domu, ponieważ dach odpowiednio wytłumi hałas,
  • estetyczne – zaleta widoczna od razu, więc również niezwykle ważna. Bogata gama wzorów i kolorów może imitować dowolną dachówkę dla ciekawego wyglądu dachu.

Lekkość dachówek bitumicznych sprawia, że są odpowiednie także na niewzmocniony dach, dlatego nawet przy leciwej więźbie dachowej nie będzie potrzeby wzmacniania krokwi pod prace dekarskie.

Zgrzewa się samo, czyli z bitumicznymi dachówkami poczekaj na słońce

Standardem w przypadku pap znanych sprzed lat była konieczność ich przybijania. Obecnie pojedyncze pasy gontów układane są jeden obok drugiego lub zakładkowo, wymagają jedynie promieni słonecznych, aby spodnie warstwy stopiły się w optymalny sposób, łącząc się z innymi dachówkami.

Główny etap montażu dzieję się więc bez żadnej pomocy. Silne słońce rozpuści klej, a wszystkie pasy połączą się, tworząc jednolitą i szczelną warstwę. Takiej prostoty nie można było znaleźć w czasach tradycyjnej papy, natomiast teraz jest ona na wyciągnięcie ręki. Skrócony czas układania to szybki efekt końcowy i pokryte całe połacie dachu.

Dachówki bitumiczne i bogactwo wzorów

Tradycyjne prostokąty lub kształt diamentów albo wzór podobny do znanej i cenionej karpiówki to tylko początek listy wzorów. Tak jak w każdej innej dziedzinie, tak i w dekarstwie można postawić na ciekawą aranżację. Uroda dachówek bitumicznych w wybranej przez Ciebie wersji będzie idealnym dopełnieniem solidnie pokrytego dachu.

Zapraszamy na kolejny wpis. Poznasz świat dachówek ceramicznych i cementowych. W artykule "Dachówka ceramiczna i cementowa jako przedstawicielki cięższego kalibru" przeczytasz, czym one się właściwie różnią.

lip 11, 2016