Na dachu wyglądają tak, że można być przekonanym o ich twardości. Wizualnie nie odbiegają od dachówek lub blachodachówki. To jedna z zalet dachówek bitumicznych, czyli elastycznego materiału, który stanowi alternatywę dla innych dzisiejszych rozwiązań. Wystarczy dobrać wzór i kolor, aby cieszyć się odnowionym wizerunkiem całego domu.
Źródłem zalet tego materiału jest jego budowa. Włókno szklane stanowiące środek dachówkowych mat, chroni je przed fałdowaniem. Górna i dolna powierzchnia każdej płyty dachowej pokrywana jest powłoką bitumiczną, a następnie granulatem mineralnym o unikalnych właściwościach. Od spodu nanosi się warstwę zapobiegającą klejeniu się gontów do siebie po ich spakowaniu, później montowane są taśmy uszczelniające. Wyprasowane i schłodzone arkusze zostają pocięte pod odpowiedni wymiar, spakowane i magazynowane.
Każdy z tych etapów dodatkowo sprawia, że dachówki bitumiczne zyskują określone właściwości. Są między innymi:
Lekkość dachówek bitumicznych sprawia, że są odpowiednie także na niewzmocniony dach, dlatego nawet przy leciwej więźbie dachowej nie będzie potrzeby wzmacniania krokwi pod prace dekarskie.
Standardem w przypadku pap znanych sprzed lat była konieczność ich przybijania. Obecnie pojedyncze pasy gontów układane są jeden obok drugiego lub zakładkowo, wymagają jedynie promieni słonecznych, aby spodnie warstwy stopiły się w optymalny sposób, łącząc się z innymi dachówkami.
Główny etap montażu dzieję się więc bez żadnej pomocy. Silne słońce rozpuści klej, a wszystkie pasy połączą się, tworząc jednolitą i szczelną warstwę. Takiej prostoty nie można było znaleźć w czasach tradycyjnej papy, natomiast teraz jest ona na wyciągnięcie ręki. Skrócony czas układania to szybki efekt końcowy i pokryte całe połacie dachu.
Tradycyjne prostokąty lub kształt diamentów albo wzór podobny do znanej i cenionej karpiówki to tylko początek listy wzorów. Tak jak w każdej innej dziedzinie, tak i w dekarstwie można postawić na ciekawą aranżację. Uroda dachówek bitumicznych w wybranej przez Ciebie wersji będzie idealnym dopełnieniem solidnie pokrytego dachu.
Zapraszamy na kolejny wpis. Poznasz świat dachówek ceramicznych i cementowych. W artykule "Dachówka ceramiczna i cementowa jako przedstawicielki cięższego kalibru" przeczytasz, czym one się właściwie różnią.