Jak nie pogubić się w pojęciach dotyczących dachów i okien dachowych – 5 standardowych wątpliwości

Strona główna » Blog » Jak nie pogubić się w pojęciach dotyczących dachów i okien dachowych – 5 standardowych wątpliwości

Jak nie pogubić się w pojęciach dotyczących dachów i okien dachowych – 5 standardowych wątpliwości

Krótka ściąga o dachach i oknach dachowych

1. Poszycie, czy pokrycie dachowe

Warstwa termoizolacyjna układana bezpośrednio na krokwiach nosi nazwę poszycia. Może to być elastyczna membrana dachowa lub twarde płyty typu OSB albo na przykład wodoodporna sklejka. Pokrycia dachowe natomiast dotyczą warstwy wierzchniej dachu i stanowią element wieńczący. Dachy kryte są najczęściej dachówkami twardymi, miękką dachówką bitumiczną, blachodachówką lub blachą trapezową, a także nowoczesną wersją strzechy.

2. Czy konstrukcja dachu to łaty i kontrłaty

Szkielet dachu stanowi więźba dachowa, czyli odpowiednio ustawione i zamocowane belki, a także krokwie. Są one bezpośrednio nad stropem domu. Łaty i kontrłaty natomiast kładzie się jako trzecią warstwę na więźbę oraz poszycie. Jest to układanka poziomych i pionowych listew, odpowiednio przytwierdzonych do krokwi. Na takie swoiste rusztowanie układa się wybrane pokrycie dachowe, od lekkiej dachówki bitumicznej po ciężką cementową, uwzględniając wytrzymałość więźby.

okna dachowe zamontowane na dachu

3. Dachówka a blachodachówka

Cechą charakterystyczną dachówek jest występowanie w wersji pojedynczych elementów, wymagających osobnego przytwierdzenia do pozostałych. Istotny jest także ciężar, który ze względu na użycie gliny lub cementu znacznie przewyższa wagę blachodachówki. Ta natomiast dostępna jest w arkuszach i skraca czas montażu pokrycia dachowego. Wygląda jak oryginalne dachówki, dlatego również ozdobi dach.

4. Okna dachowe a wyłazy dachowe

Funkcjonalność okien dachowych to różne sposoby otwierania, dodatkowe zabezpieczenia oraz szeroki wybór systemów okiennych. W przypadku wyłazów dachowych najważniejsza jest natomiast możliwość wyjścia na dach do przeprowadzenia prac kominiarskich lub konserwacyjnych, dlatego ogranicza się funkcje samego okna. Wyłaz otwiera się na zewnątrz, a dolna krawędź wzmocniona jest kołnierzem, aby nie obluzować się pod ciężarem człowieka.

5. Okna dachowe a świetliki dachowe

Kwestia okien dachowych została przedstawiona w poprzednim punkcie, natomiast w porównaniu ze świetlikami dachowymi okna te wyróżnia bezpośrednie wpadanie światła dziennego do pomieszczeń. Świetliki natomiast to wlot światła montowany w dachu oraz rura światłonośna prowadząca do określonego pomieszczenia. Dopiero przez tę rurę światło dzienne wpada do pomieszczenia przez rozpraszacz w suficie.

Okna dachowe i dachy także dla początkujących

Jeżeli Twój dach lub okna dachowe wymagają pomocy fachowca, nasza lista może się okazać pomocna. Solidny dekarz z pewnością znajdzie przyczynę problemu i zaproponuje nowoczesne rozwiązanie, aby Twój dom był bezpieczny każdego dnia.

Już wkrótce przeczytasz o blachach trapezowych, które łączą tradycję z nowoczesnością. Zapraszamy do odwiedzania bloga i lektury artykułu "Blachy w praktyce, czyli blacha trapezowa na miarę Twoich potrzeb"!

cze 27, 2016