Jakie okna dachowe sprawdzą się na niewielkim poddaszu?

Strona główna » Blog » Jakie okna dachowe sprawdzą się na niewielkim poddaszu?

Jakie okna dachowe sprawdzą się na niewielkim poddaszu?

Mały metraż mieszkania lub pokoju na poddaszu sprawia, że należy szukać rozwiązań, które nie będą dodatkowo ograniczać przestrzeni. Idealnie sprawdzą się tutaj niewielkie wielofunkcyjne meble, rozkładane łóżka oraz dekoracje zajmujące jak najmniej miejsca na podłodze. Także okna warto dobrać tak, aby nawet gdy będą otwarte, nie ograniczały Twojej swobody.

Wybór okien dachowych otwieranych na zewnątrz

Najlepiej sprawdzą się okna, które nawet gdy są otwarte, nie zabierają przestrzeni pomieszczeń.

Pierwsza myśl to systemy nieotwierane, natomiast są też inne opcje i zaliczyć do nich można modele okien dachowych:

  • uchylno-obrotowe – uchylane na zewnątrz w pod kątem do 35º przy pełnej stabilności skrzydła. Do mycia okna można zmienić sposób otwarcia na obrotowy, aby mieć przed sobą szybę zewnętrzną,
  • o podwyższonej osi obrotu – otwiera się powyżej połowy wysokości okna, dlatego w pozycji otwartej część skrzydła znajdująca się wewnątrz pomieszczenia jest na tyle wysoko, aby nie przeszkadzać domownikom w jego pobliżu,
  • panoramiczne – możliwość otwierania na zewnątrz do kąta 68º, co daje niemal nieograniczony widok przez otwarte okno. Dla utrzymania w czystości pomocna jest opcja obrotu o 180º,
  • balkonowe – innowacja, w której przy otwartych na zewnątrz skrzydłach okiennych tworzy się wnęka balkonu z zabezpieczeniami bocznymi o normalnych funkcjach użytkowych. Przeciwwskazaniem jest ścianka kolankowa, która może osłabiać podparcie dachu.


Wszystkie te systemy okienne powinny być na tyle wytrzymałe, aby codzienne użytkowanie nie powodowało nadmiernego ich zużycia w postaci odkształceń lub utraty płynności działania. Postaw zatem na sprawdzonych producentów lub zaufaj doświadczonemu dekarzowi w kwestii wyboru.

Przy oknach dachowych lub zamiast nich - świetliki

Jeżeli niewielkie okno dachowe zbyt słabo oświetla poddasze lub jeśli konstrukcja dachu jest na tyle mało nośna, że ryzykowne byłoby zamontowanie standardowego ciężkiego okna, możesz wybierać niewielkie systemy nieotwierane. Nawet w wersji kilkudzielnej bywają znacznie mniejszym obciążeniem, nić tradycyjne z pełnym wyposażeniem i kompletem akcesoriów. Takie rozwiązanie nie będzie wymagało dodatkowych wzmocnień więźby w przypadku, gdy Twój dach jest lekkiej konstrukcji.

Doświetlić poddasze mogą także nadstawki, czyli nieotwierane okna montowane nad tymi tradycyjnymi jako integralna ich część, rozdzielona jedynie ościeżnicą. Wyglądają bardzo korzystnie i jeżeli nie ma przeciwwskazań do usunięcia części dachu na miejsce montażu lub jeżeli dach jest na nowym budynku w trakcie tworzenia, warto rozważyć tę opcję. Można mieć jednocześnie więcej światła w domu i ciekawy efekt wizualny.

Światło dzienne to naturalna energia, wpuść je na swoje poddasze

Maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych oraz zwykłej jasności dnia przy niezbyt pochmurnej pogodzie to sposób na dawkę energii potrzebną każdemu człowiekowi. Przy okazji pozwala zaoszczędzić prąd zużywany przy sztucznym doświetlaniu, dlatego pozytywnych aspektów jest znacznie więcej.

Kolejny wpis pomoże Ci bez użycia słownika poznać zestawienie często mylonych pojęć dotyczących dachów i okien dachowych. Będziesz wiedzieć, o co pytać w przyszłości.

cze 21, 2016