Wymiana więźby dachowej – 5 oznak, że remont to za mało

Strona główna » Blog » Wymiana więźby dachowej – 5 oznak, że remont to za mało

Wymiana więźby dachowej – 5 oznak, że remont to za mało

Stan dachówek da się ocenić samodzielnie, patrząc na nie z odpowiedniej odległości w zależności od stopnia zużycia lub uszkodzeń, natomiast nie zawsze możliwa jest ocena więźby dachowej, która ukryta od góry pod izolacją, twardym poszyciem i dachówkami, a od spodu zakryta stropem, jest dla Ciebie niewidoczna. Konieczna może być pomoc fachowych dekarzy.

Odwrotnie niż z kryciem dachów, czyli niezbędny demontaż konstrukcji

Zdarza się, że wymieniana jest nieuszkodzona więźba dachowa i ma to miejsce w przypadku, gdy konieczna jest zmiana wysokości stropu na potrzeby zaadaptowania poddasza do celów mieszkalnych. Niebezpiecznie jest natomiast mieszkać w domu, gdzie więźba wymaga wymiany. Poniżej główne wskazania.

1. Uginająca się połać dachu

Wyraźne wgłębienia na powierzchni dachu i zapadające się dachówki są zazwyczaj dowodem na to, że krokwie zostały uszkodzone lub zniszczone. Nie wystarczy wtedy wymiana dachówek, a jeżeli drewno zaatakowały owady lub grzyby, lepiej wymienić całą drewnianą konstrukcję.

2. Popękane elementy

Zdarza się, że poszczególne fragmenty drewna pękają z czasem pod ciężarem dachówek, zwłaszcza tych betonowych i ceramicznych. Jeżeli dzieję się tak na jednej części dachu niewykluczone, że szkody dotkną wkrótce także pozostałe połacie, jeżeli drewniana struktura nie zostanie wymieniona.

3. Procesy przegnicia

Gnicie drewna, zwane także zbutwieniem, powoduje drastyczne obniżenie stabilności i wytrzymałości więźby. Może być spowodowane brakiem impregnacji lub użyciem nieodpowiednich preparatów do zabezpieczenia drewna. Uszkodzenia takie są nieodwracalne.

4. Atak grzybów niszczących drewno

Unoszący się w powietrzu zapach stęchlizny bywa oznaką, że doszło do zagrzybienia. Ten proces rozprzestrzenia się i nie zawsze jest możliwy do powstrzymania. Jeżeli deski więźby są widoczne, przy opukiwaniu będą wydawać głuchy dźwięk.

5. Niszczenie przez owady

Korniki są poza podejrzeniem, ponieważ bytują tylko pod korą żywych drzew, natomiast drewno po obróbkach tartacznych i dekarskich może stać się pożywką między innymi dla takich gatunków, jak kołatek domowy lub spuszczel. Przy rozległych uszkodzeniach więźba nadaje się do wymiany.

Idealna baza pod pokrycia dachowe

Gdy zostaną zlokalizowane problemy, a następnie rozpoczną się wszystkie prace dekarskie, można ze spokojem czekać na dobry efekt końcowy. Dodatkową korzyścią będzie wymiana pokrycia dachowego, co zwłaszcza w przypadku starych dachówek lub gontów, będzie zmianą na miarę pokoleń.

Nie należy odkładać wymiany więźby na czas, gdy szkody staną się już zaawansowane. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub kiedy dach nie był remontowany od wielu lat, warto rozważyć skorzystanie z fachowych usług dekarskich i zmienić oblicze swojego dachu.

Zapraszamy na kolejny wpis. Będzie o oknach na niewielkie poddasze. Może to także o Twoim domu.

cze 21, 2016