Kiedy wystarczy naprawa pokryć dachowych, a kiedy konieczna jest ich wymiana?

Strona główna » Blog » Kiedy wystarczy naprawa pokryć dachowych, a kiedy konieczna jest ich wymiana?

Kiedy wystarczy naprawa pokryć dachowych, a kiedy konieczna jest ich wymiana?

Wymiana elementów, czyli dachy do remontu fragmentarycznego

Dachówki cementowe oraz ceramiczne są najlepszym materiałem do częściowego demontażu. Nie stanowią nierozerwalnej całości, a zdjąć można pojedyncze elementy, dlatego jeżeli są uszkodzone lub znacznie odbarwione, da się zamienić je na nowe przy użyciu odpowiednich narzędzi oraz w oparciu o fachową wiedzę i doświadczenie.

Tę samą zasadę można zastosować do gontów bitumicznych, z tym, że naprawa odbywa się tutaj bez usuwania części pokrycia. Niewielkie uszkodzone fragmenty naprawia się miejscowo uszczelniaczem i lepikiem w kolorze dopasowanym do całej warstwy dachowej powłoki bitumicznej.

Główne wskazania do wymiany pokryć dachowych

Są jednak okoliczności, w których potrzeba znacznie bardziej zaawansowanych prac, niż wymiana uszkodzonych dachówek.

dekarz z drabinąWskazaniem do całkowitej wymiany pokrycia dachu jest:

  • zniszczenie wielu dachówek – na rozległych połaciach dachu rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wymiana pokrycia, ponieważ często dopiero w trakcie prac dekarskich i zdejmowania dachówek okazuje się, że kolejne także są uszkodzone,
  • liczne nieszczelności – za termoizolację odpowiada także membrana dachowa układana pod pokryciem dachu, natomiast samo pokrycie, w przypadku licznych nieszczelności, może odpowiadać za przeciekanie i jej wnikanie do wnętrza pomieszczeń,
  • rozległe przebarwienia i zabrudzenia – renowacja niewielkich powierzchni przebiega szybko i sprawnie, natomiast zwłaszcza na starych dachach, gdzie dachówki straciły swój pierwotny wygląd, należy wymienić wszystkie, a nie tylko poszczególne na danej połaci,
  • uszkodzenie warstwy izolacyjnej – rozległe uszkodzenia mechaniczne membrany dachowej lub inne powody, które sprawiają, że ta warstwa nie spełnia swoich zadań dotyczących paroprzepuszczalności oraz izolacji cieplnej.

Oczywistym wskazaniem do wymiany całego pokrycia dachowego może być także rodzaj tego pokrycia. Naprawa blachodachówki oraz blachy trapezowej jest niemożliwa w formie wymiany uszkodzonej części dachu, dlatego tutaj także niezbędne okażą się radykalne działania.

Prace związane z dachami wymagają odpowiedniej pory

O każdej porze roku można ocenić stan pokryć dachowych, także zimą, jeżeli nie ma zalegających warstw śniegu. Prace naprawcze warto jednak planować na lato, gdy powietrze jest suche, a opady deszczu zazwyczaj rzadsze, niż jesienią.

Wszelkie naprawy warto zlecić sprawdzonym dekarzom, ponieważ prace te wymagają wiedzy i precyzji, niezbędnej w takim rzemiośle. Istotną kwestią są także wysokiej jakości materiały oraz akcesoria, które pozwolą szybko i sprawnie przeprowadzić wszystkie prace.

W kolejnym wpisie przeczytacie o tym, dlaczego należy naprawiać lub wymieniać więźbę dachową.

 

cze 21, 2016