Dachówki cementowe oraz ceramiczne są najlepszym materiałem do częściowego demontażu. Nie stanowią nierozerwalnej całości, a zdjąć można pojedyncze elementy, dlatego jeżeli są uszkodzone lub znacznie odbarwione, da się zamienić je na nowe przy użyciu odpowiednich narzędzi oraz w oparciu o fachową wiedzę i doświadczenie.
Tę samą zasadę można zastosować do gontów bitumicznych, z tym, że naprawa odbywa się tutaj bez usuwania części pokrycia. Niewielkie uszkodzone fragmenty naprawia się miejscowo uszczelniaczem i lepikiem w kolorze dopasowanym do całej warstwy dachowej powłoki bitumicznej.
Są jednak okoliczności, w których potrzeba znacznie bardziej zaawansowanych prac, niż wymiana uszkodzonych dachówek.
Wskazaniem do całkowitej wymiany pokrycia dachu jest:
Oczywistym wskazaniem do wymiany całego pokrycia dachowego może być także rodzaj tego pokrycia. Naprawa blachodachówki oraz blachy trapezowej jest niemożliwa w formie wymiany uszkodzonej części dachu, dlatego tutaj także niezbędne okażą się radykalne działania.
O każdej porze roku można ocenić stan pokryć dachowych, także zimą, jeżeli nie ma zalegających warstw śniegu. Prace naprawcze warto jednak planować na lato, gdy powietrze jest suche, a opady deszczu zazwyczaj rzadsze, niż jesienią.
Wszelkie naprawy warto zlecić sprawdzonym dekarzom, ponieważ prace te wymagają wiedzy i precyzji, niezbędnej w takim rzemiośle. Istotną kwestią są także wysokiej jakości materiały oraz akcesoria, które pozwolą szybko i sprawnie przeprowadzić wszystkie prace.
W kolejnym wpisie przeczytacie o tym, dlaczego należy naprawiać lub wymieniać więźbę dachową.